Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Romane
Novela e tregime
Poezi, dramė etj
Antologji
Tė tjera
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Letėrsi artistike e huaj

 

Romane

Zveva Casati - Njė Grua e Denjė
Nė njė fshat tė vogėl tė Sicilisė, njė murgeshė enigmatike i jep njė intervistė* tė bujshme njė gazetari tė guximshėm. Ajo quhet Nensi Pertinaēe dhe pėrpara se tė zhdukej nė mėnyrė tė beftė, pa lėnė gjurmė
Zhul Vern - Dimėrimi nė Akull
Zadie Smith - Bukuria Mėkatare
Pėrkthyesi:Marsida Gjonēaj - Gjinia:Roman - Nr. faqesh:443
Volfgang Gete - Fausti
Pėrkthyesi:Pashko Gjeēi - Gjinia:Roman - Nr. faqesh:262
Mė shumė

Novela e tregime

Sharl Foli - Jetė tragjike
Prosper Merime - Mateo Falkone
Orhan Pamuk - Baulja e Babait
Unė shkruaj sepse kam dėshirė tė shkruaj. Shkruaj, sepse nuk mund tė bėj si tė tjerėt, njė punė normale. Shkruaj qė libra si tė mi tė jenė tė shkruar dhe qė t'i lexoj.Shkruaj sepse jam tepėr i mėrzitur me tė gjithė ju, me tėrė botėn. Shkruaj sepse mė pėlqen tė rri mbyllur nė njė dhomė, gjatė gjithė ditės. Shkruaj sepse nuk mund ta duroj ndryshe realitetin.pėrveēse duke e ndryshuar.
Migel De Unamuno-Kur tė zė dashuria
Shkrimtarit spanjoll i pėlqejnė shumė paradokset nė letėrsi, gjė qė ka ngjallur njė polemikė tė gjatė midis kritikėve letrarė
Mė shumė

Poezi, dramė etj

Uollt Uitman - Fije Bari
Henri David Thoro pasi lexoi "fije bari"dhe vizitoi autorin mė 1855,ka shkruar:"Uitman siē duket ėshtė demokrati me i madh qė ka parė bota.
Uiliam Shekspir - Mbreti Lir
Llegjenda e mbretit Lir dihej mė parė se ta punonte Shekspiri nė dramė; lindi nė Britaninė e lashtė para fillimit tė invazionit anglosakson e ndoshta para pushtimit tė Britanisė prej romakėve.
Shekspiri - Shtėrngata
"Shtrėngata" i pėrket zhanrit tė pjesėve romantike elizabetiane. Ajo kombinon elemente tė tragjedisė (hakmarrja e Prosperos) me ato tė komedisė romantike (dy tė dashurit e rinj, Miranda dhe Ferdinanti), dhe ashtu si njė nga veprat problematike tė Shekspirit, "Masė pėr Masė", ngre disa ēėshtje mė tė thella qė nuk zgjidhen krejtėsisht nė fund. Zhanri romantik dallohet nga pėrfshirja (dhe sinteza) e kėtyre komponentėve tragjikė, komikė dhe problematikė, si dhe nga fundi i lumtur (zakonisht njė maskė ose valle), ku tė gjithė, ose shumica e karaktereve, pajtohen me njėri-tjetrin.
Pablo Neruda-Njėzet poezi dashurie dhe njė kėngė trishtimi
Njėzet poezi dashurie dhe njė kėngė trishtimi tė Pablo Nerudės kanė pėrballė variantin e tyre nė spanjisht.
Mė shumė

Antologji

Aleko Ballauri - Antologji e poezisė ruse
Mė shumė

Tė tjera

Vicky Ward - Kazinoja e djallit
Prapaskenat dhe rėnia e bankės "Lehman Brothers" dhe fillimi i krizės sė fundit ekonomike botėrore.
Shekspiri - Ėndrra e njė nate vere
E shkruar ndoshta nė vitin 1595 ose 1596, "Endrra e njė nate vere" ėshtė njė nga komeditė e hershme tė Shekspirit, por mund tė dallohet nga veprat e tjera tė kėtij grupi duke e pėrshkruar si pjesė shoqėruese pėr ceremoni dasmash. Ndryshe nga pjesa mė e madhe e veprave tė tij (duke pėrfshirė tė gjitha komeditė), nė krijimin e kėsaj historie Shekspiri nuk u mbėshtet drejtpėrdrejt nė ndonjė pjesė ekzistuese, poezi narrative, kronikė historike apo nė ndonjė burim tjetėr, por krijoi njė pjesė vėrtet origjinale. Shumica e kritikėve janė tė mendimit se edhe nė qoftė se Shekspiri i ri nuk ishte nė formėn mė tė mirė tė tij nė kėtė komedi, ai sigurisht ėshtė zbavitur gjatė kohės kur e ka shkruar atė.
Shekspiri - Antoni dhe Kleopatra
Antoni dhe Kleopatra ėshtė njė nga tragjeditė mė tė njohura tė Shekspirit. E shkruar rreth dhjetė vjet pas Jul Cezarit, kjo tragjedi pėrshkruan ngjarje dhe individė tė vėrtetė tė historisė romake, por, ndryshe nga Jul Cezari, ajo paraqet edhe historinė e dashurisė sė personazheve, prej tė cilėve ka marrė edhe emrin tragjedia. Pėr sfondin historik, subjektin dhe detajet intime tė lidhjes ndėrmjet gjėnėral SmaK^nromT^ll^nDreTėrėsM shfrytėzoi veprėn Jetėt, tė historianit romak, Plutarkut. Dhe, nė tė vėrtetė, pėrshkrimi i Kleopatrės nė anijen e saj, i prezantuar nga personazhi Enobarbi (Akti II, Skena II) ėshtė njė pėrkthim pothuajse i fjalėpėrfjalshėm i njė pasazhi tė Plutarkut.
Robin Sharma - Murgu qė shiti ferrarin e vet
Gjinia:Rrėfim - Nr. faqesh:220
Mė shumė
Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė