Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Romane
Novela e tregime
Poezi, dramė etj
Antologji
Tė tjera
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Letėrsi artistike e huaj » Novela e tregime

Gunter Grass - Macja dhe miu

Gjinia:Novelė - Nr. faqesh:138

Autori:

Gunter Grass

Titulli:

Macja dhe miu

Pėrkthyesi:

Afrim Koēi

Gjinia:

Novelė

Ēmimi:

500 Lekė

Nr. faqesh:

138

ISBN:

978-99927-73-29-1

 

Pėrshkrimi

 

Pjesa mė e madhe e rrėfimit ėshtė e vendosur nė anijen minakėrkuese polake, vendi ku Malke dhe miqtė e tij takohen ēdo verė dhe zhyten ne thellėsi pėr tė njerrė prej andej gjithfare mbetjesh lufte. Ne nje nga kėto ditė, Malke i vjedh Kryqin e hekurt
shkolla. Duke iu bashkuar njė batalioni luftimi, Malke shpėrblehet me tė njėjtin kryq pėr shėrbimet e tij nė beteja. I hver sėrisht nė te njėjtėn shkollė, taslimė triumfator, drejtuesi i shkoilės nuk ia lejon atij tė mbajė njė fjalim pėrpara nėnės, pėr shkak tė asaj tė shkuare te hidhur. Grass ka prirje tė shpeshta nė libėr dhe rrėfimtari fiet herė nė vetė' tc dytė, herė nė vetė' tė tretė, enkas pėr tė dhėnė ambiguitetin e personazhit thcmelor tė veprės si edhe marėdhėnieve tė tij me tė' tjerėt. Duke pėrfituar nga ky trishtim i radhės i Malkes, Pilenci e shtyn atė tė zhytcj sėrish. pa qenė i sigurt ncse ai do tė mund tė mbijetojė. Dhe Pilenz nuk e pa mė kurrė Malken... '"Macja dhe mia" ėshtė njė libėr rae stil, produkt i njė pene mjcshtėrore, qė me njė ftohtėsi klinike analizon nėn "'maskėn'" e metaforėsBotimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė