Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Romane
Novela e tregime
Poezi, dramė etj
Antologji
Tė tjera
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Letėrsi artistike e huaj » Poezi, dramė etj

 

  E | F | H | J | P | Sh | U |Tė gjitha

Artikujt 1-9 / 9 Faqe 1 nga 1
 
Erazmi i Roterdamit - Lavdėrimi i Ēmendurisė
Nė vitin 1506 Erazmi i Roterdamit bėri njė udhėtin nė Itali, qė e kishte dėshiruar shumė kohė mė parė, dhe vizitoi shumė qytete tė atij vendi, ngaTorinoja nė Romė. Si u kthye nė Angli, mysafir i mikut tė dashur Thomas More, shkroi esenė' e famshme "Lavdėrim i Ēmendurisė", nė tė cilėn, me njė stil plot gjallėri e tėrheqės, shprehte krizėn morale tė epokės sė vet, duke pėrdorur me mjeshtėri tė rrallė alegorinė e paradoksin.
Ēmimi: 550 Lekė
ISBN: 9992-79-95-1-X
Mė shumė  
Francesco Petrarca - Lirika tė zgjedhura nga Canzoniere
Kjo pėrmbledhje ndahet nė dy pjesė. Nė tė parėn i kėndohet dashurisė pėr Laurėn sa ishte e gjallė dhe nė tė dytėn pėrfshihen poezitė e shkruara pas vdekjes sė Laurės.
Ēmimi: 450 Lekė
ISBN: 99927-995-2-8
Mė shumė  
Fridrih Shiler - Vajza e Orleansit
Kjo dramė pasqyron me besnikėri shekujt XIV- XV nė Francė dhe Luftėn 100-shekujt midis Francės dhe Anglisė.
Ēmimi: 500 Lekė
ISBN: 978-99943-972-2-8
Mė shumė  
Hermann Hesse - Demiani
Gjinia:Rrefenja - Ēmimi:250 Lekė Nr. faqesh:198 - ISBN:9989-9637-1-1
Ēmimi: 250 Lekė
ISBN: 9989-9637-1-1
Mė shumė  
Johan Volfgan Gėte - Fausti
Lirizmi, bukuria, heroizmi e madhėshtia e jetės shpirtėrore tė njerėzimit dhe tė natyrės gėrshetohen, formojnė tablo madhėshtore dhe e bėjnė Faustin tė jetė tragjedi e dramė, poezi dhe poemė e mrekullueshme.
Ēmimi: 1000 Lekė
ISBN: 9992799501
Mė shumė  
Pablo Neruda-Njėzet poezi dashurie dhe njė kėngė trishtimi
Njėzet poezi dashurie dhe njė kėngė trishtimi tė Pablo Nerudės kanė pėrballė variantin e tyre nė spanjisht.
Ēmimi: 350 Lekė
ISBN: 99927-1-696-7
Mė shumė  
Shekspiri - Shtėrngata
"Shtrėngata" i pėrket zhanrit tė pjesėve romantike elizabetiane. Ajo kombinon elemente tė tragjedisė (hakmarrja e Prosperos) me ato tė komedisė romantike (dy tė dashurit e rinj, Miranda dhe Ferdinanti), dhe ashtu si njė nga veprat problematike tė Shekspirit, "Masė pėr Masė", ngre disa ēėshtje mė tė thella qė nuk zgjidhen krejtėsisht nė fund. Zhanri romantik dallohet nga pėrfshirja (dhe sinteza) e kėtyre komponentėve tragjikė, komikė dhe problematikė, si dhe nga fundi i lumtur (zakonisht njė maskė ose valle), ku tė gjithė, ose shumica e karaktereve, pajtohen me njėri-tjetrin.
Ēmimi: 800 Lekė
ISBN: 978-99943-42-38-2
Mė shumė  
Uiliam Shekspir - Mbreti Lir
Llegjenda e mbretit Lir dihej mė parė se ta punonte Shekspiri nė dramė; lindi nė Britaninė e lashtė para fillimit tė invazionit anglosakson e ndoshta para pushtimit tė Britanisė prej romakėve.
Ēmimi: 500 Lekė
ISBN: 99927-995-7-9
Mė shumė  
Uollt Uitman - Fije Bari
Henri David Thoro pasi lexoi "fije bari"dhe vizitoi autorin mė 1855,ka shkruar:"Uitman siē duket ėshtė demokrati me i madh qė ka parė bota.
Ēmimi: 650 Lekė
ISBN: 99927-798-9-6
Mė shumė  
Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė