Print Close

Gunter Grass - Macja dhe miu

Gjinia:Novelė - Nr. faqesh:138

Autori:

Gunter Grass

Titulli:

Macja dhe miu

Pėrkthyesi:

Afrim Koēi

Gjinia:

Novelė

Ēmimi:

500 Lekė

Nr. faqesh:

138

ISBN:

978-99927-73-29-1

 

Pėrshkrimi

 

Pjesa mė e madhe e rrėfimit ėshtė e vendosur nė anijen minakėrkuese polake, vendi ku Malke dhe miqtė e tij takohen ēdo verė dhe zhyten ne thellėsi pėr tė njerrė prej andej gjithfare mbetjesh lufte. Ne nje nga kėto ditė, Malke i vjedh Kryqin e hekurt
shkolla. Duke iu bashkuar njė batalioni luftimi, Malke shpėrblehet me tė njėjtin kryq pėr shėrbimet e tij nė beteja. I hver sėrisht nė te njėjtėn shkollė, taslimė triumfator, drejtuesi i shkoilės nuk ia lejon atij tė mbajė njė fjalim pėrpara nėnės, pėr shkak tė asaj tė shkuare te hidhur. Grass ka prirje tė shpeshta nė libėr dhe rrėfimtari fiet herė nė vetė' tc dytė, herė nė vetė' tė tretė, enkas pėr tė dhėnė ambiguitetin e personazhit thcmelor tė veprės si edhe marėdhėnieve tė tij me tė' tjerėt. Duke pėrfituar nga ky trishtim i radhės i Malkes, Pilenci e shtyn atė tė zhytcj sėrish. pa qenė i sigurt ncse ai do tė mund tė mbijetojė. Dhe Pilenz nuk e pa mė kurrė Malken... '"Macja dhe mia" ėshtė njė libėr rae stil, produkt i njė pene mjcshtėrore, qė me njė ftohtėsi klinike analizon nėn "'maskėn'" e metaforės