Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Romane
Novela e tregime
Poezi, dramė etj
Antologji
Tė tjera
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Letėrsi artistike e huaj » Tė tjera

Shekspiri - Antoni dhe Kleopatra

Antoni dhe Kleopatra ėshtė njė nga tragjeditė mė tė njohura tė Shekspirit. E shkruar rreth dhjetė vjet pas Jul Cezarit, kjo tragjedi pėrshkruan ngjarje dhe individė tė vėrtetė tė historisė romake, por, ndryshe nga Jul Cezari, ajo paraqet edhe historinė e dashurisė sė personazheve, prej tė cilėve ka marrė edhe emrin tragjedia. Pėr sfondin historik, subjektin dhe detajet intime tė lidhjes ndėrmjet gjėnėral SmaK^nromT^ll^nDreTėrėsM shfrytėzoi veprėn Jetėt, tė historianit romak, Plutarkut. Dhe, nė tė vėrtetė, pėrshkrimi i Kleopatrės nė anijen e saj, i prezantuar nga personazhi Enobarbi (Akti II, Skena II) ėshtė njė pėrkthim pothuajse i fjalėpėrfjalshėm i njė pasazhi tė Plutarkut.

Autori:

Shekspiri

Titulli:

Antoni dhe Kleopatra

Pėrkthyesi:

Alqi Kristo

Gjinia:

Tragjedi

Ēmimi:

800 Lekė

Nr. faqesh:

254

ISBN:

978-99943-42-36-5

 

Pėrshkrimi

 

Antoni dhe Kleopatra ėshtė njė nga tragjeditė mė tė njohura tė Shekspirit. E shkruar rreth dhjetė vjet pas Jul Cezarit, kjo tragjedi pėrshkruan ngjarje dhe individė tė vėrtetė tė historisė romake, por, ndryshe nga Jul Cezari, ajo paraqet edhe historinė e dashurisė sė personazheve, prej tė cilėve ka marrė edhe emrin tragjedia. Pėr sfondin historik, subjektin dhe detajet intime tė lidhjes ndėrmjet gjėnėral SmaK^nromT^ll^nDreTėrėsM

shfrytėzoi veprėn Jetėt, tė historianit romak, Plutarkut. Dhe, nė tė vėrtetė, pėrshkrimi i Kleopatrės nė anijen e saj, i prezantuar nga personazhi Enobarbi (Akti II, Skena II) ėshtė njė pėrkthim pothuajse i fjalėpėrfjalshėm i njė pasazhi tė Plutarkut.

Me Antonin, Kleopatrėn dhe Cezarin, Shekspiri paraqet karaktere rhė tė komplikuara se ato jetėsore, dhe tri figura qė mbajnė statusin "tokėsor" si sundues tė botės dhe tė instrumenteve tė fatit tė saj. Antoni dhe Kleopatra ėshtė njė dramė komplekse me alternime tė shpejta ndėrmjet pallatit tė Kleopatrės nė Aleksandri, Egjipt dhe atdheut tė Antonit nė Romė, sė bashku me sekuencat e dy fushave kryesore tė betejės. Tragjedia pėrmban trembėdhjetė skena nė Aktin III dhe pesėmbėdhjetė nė Aktin IV. Ndėrkohė cjė disa kritik,ė tė shekullit tė nėntėmbėdhjetė dhe fillimit tė shekullit tė njėzetė, ankoheshin pėr strukturėn joelegante tė dramės, interpretime tė kohėve tė fundit kanė treguar qė kjo lėvizje e menjėhershme nė mes tė tragjedisė, krijon tension dramatik dhe thekson pėrmasat universale tė asaj qė po ndodh nė skenė.

Antoni dhe Kleopatra dallohet si njė nga pjesėt mė poetike tė Shekspirit. Ėshtė e njohur pėr pėrshkrimet evokative dhe hiperbolat brilante. Por, gjithashtu, ėshtė vlerėsuar si njė dramė e vėshtirė pėr mėnyrėn se si paraqet pasigurinė dhe kontradiktat e jetės, pa siguruar pėrgjigje tė qarta apo tė pėrshtatshme pėr to. Dy dashnorėt e paraqitur nė dramė mund tė jenė drejtues tė njerėzve, por ata janė, nė fund tė fundit, thjesht qenie njerėzore e sigurisht tė papėrsosura dhe tė jo tė pėrjetshme. Ne si qenie njerėzore jemi tė vdekshėm si ata; shumė prej nesh vėnė re ndjenjat e tyre tė forta tė xhelozisė, dashurisė, turpit dhe pasigurisė. Pavarėsisht nga madhėshtia e tyre historike dhe falė portretizimit tė ndjeshėm prej Shekspirit, Antoni dhe Kleopatra janė as mė shumė, as mė pak tė jashtėzakonshėm nga ē 'jemi ne.Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė