Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Romane
Novela e tregime
Poezi, dramė etj
Antologji
Tė tjera
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Letėrsi artistike e huaj » Tė tjera

Shekspiri - Ėndrra e njė nate vere

E shkruar ndoshta nė vitin 1595 ose 1596, "Endrra e njė nate vere" ėshtė njė nga komeditė e hershme tė Shekspirit, por mund tė dallohet nga veprat e tjera tė kėtij grupi duke e pėrshkruar si pjesė shoqėruese pėr ceremoni dasmash. Ndryshe nga pjesa mė e madhe e veprave tė tij (duke pėrfshirė tė gjitha komeditė), nė krijimin e kėsaj historie Shekspiri nuk u mbėshtet drejtpėrdrejt nė ndonjė pjesė ekzistuese, poezi narrative, kronikė historike apo nė ndonjė burim tjetėr, por krijoi njė pjesė vėrtet origjinale. Shumica e kritikėve janė tė mendimit se edhe nė qoftė se Shekspiri i ri nuk ishte nė formėn mė tė mirė tė tij nė kėtė komedi, ai sigurisht ėshtė zbavitur gjatė kohės kur e ka shkruar atė.

Autori:

Shekspiri

Titulli:

Ėndrra e njė nate vere

Pėrkthyesi:

Vedat Kokona

Gjinia:

Komedi

Ēmimi:

800 Lekė

Nr. faqesh:

135

ISBN:

978-99943-42-39-6

 

Pėrshkrimi

 

E shkruar ndoshta nė vitin 1595 ose 1596, "Endrra e njė nate vere" ėshtė njė nga komeditė e hershme tė Shekspirit, por mund tė dallohet nga veprat e tjera tė kėtij grupi duke e pėrshkruar si pjesė shoqėruese pėr ceremoni dasmash. Ndryshe nga pjesa mė e madhe e veprave tė tij (duke pėrfshirė tė gjitha komeditė), nė krijimin e kėsaj historie Shekspiri nuk u mbėshtet drejtpėrdrejt nė ndonjė pjesė ekzistuese, poezi narrative, kronikė historike apo nė ndonjė burim tjetėr, por krijoi njė pjesė vėrtet origjinale. Shumica e kritikėve janė tė mendimit se edhe nė qoftė se Shekspiri i ri nuk ishte nė formėn mė tė mirė tė tij nė kėtė komedi, ai sigurisht ėshtė zbavitur gjatė kohės kur e ka shkruar atė.

"Ėndrra e njė nate vere" shpreh nė mėnyrė jashtėzakonisht lirike disa prej temave mė tė shkėlqyera shekspiriane, ku mė tė dukshmet janė ato tė dashurisė. tė ėndrrave dhe tė imagjinatės krijuese. Nė fakt, studimi i detajuar i tekstit nga kritikėt e shekullit tė njėzetė ēoi nė njė ndryshim domethėnės pėr statusin e veprės, i tillė qė kapėrcen pakuptimshmėrinė e historisė sė saj dhe pėrqendrohet te cilėsitė e rralla lirike.

Nėse mund tė thuhet se "Ėndrra e njė nate vere" pėrcjell njė mesazh, ai do tė ishte qė fantazia krijuese ėshtė nė harmoni me botėn mbinjerėzore dhe ėshtė pėrdomr mė sė miri pėr tė paraqitur bekimet e Natyrės pėr njerėzimin dhe martesėn.Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė