Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Romane
Novela e tregime
Poezi, dramė etj
Antologji
Tė tjera
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Letėrsi artistike e huaj » Novela e tregime

Migel De Unamuno-Kur tė zė dashuria

Shkrimtarit spanjoll i pėlqejnė shumė paradokset nė letėrsi, gjė qė ka ngjallur njė polemikė tė gjatė midis kritikėve letrarė

Autori:

Migel De Unamuno

Titulli:

Kur tė zė dashuria

Pėrkthyesi:

Qamil Bedhia

Gjinia:

Novela dhe tregime

Ēmimi:

1200 Lekė

Nr. faqesh:

448

ISBN:

99943 1 123 9

 

Pėrshkrimi

 

Shkrimtarit spanjoll i pėlqejnė shumė paradokset nė letėrsi, gjė qė ka ngjallur njė polemikė tė gjatė midis kritikėve letrarė, por ai edhe vetė ka qenė njė paradoks i gjallė: njė Don Kishot, qė fsheh brenda vetes Sanēo Panēon, racionalist, qė hedh poshtė arsyen, poet nė filozofi dhe filozof nė poezi, dramaturg nė prozė dhe prozaik nė dramaturgji, ateist, qė vazhdimisht i drejtohet Zotit, ai dukej sikur ishte gatuar nga njė sėrė kontradiktash. Tematika jetėsore si dhe personazhet origjinalė kanė bėrė qė veprat e tij tė pėlqehen dhe tė pėrkthehen nė shumė vende dhe popuj tė botės. Lexuesi ynė kėtė radhė ka fatin tė njihet me disa nga novelat dhe tregimet e tij tė mrekullueshme, tė cilat… mė mirė le t'ia lemė lexuesit tė gjykojė vetė pėr to.Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė