Letėrsi artistike shqipe
Romane
Antologjia
Tė tjera
Letėrsi artistike e huaj
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Letėrsi artistike shqipe » Romane

 

  A | B | D | Dh | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | P | R | S | T | Th | V | Zh |Tė gjitha

Artikujt 1-10 / 68 Faqe 1 nga 7 Nė vijim
 
   Agim Polovina - EKSODI
  Gjinia:Roman - Nr. faqesh:522  Mė shumė
800 Lekė99927-47-36-6


   Albina Hoxha - Me sytė e njė fėmije
  Gjinia:Roman Nr. faqesh:140  Mė shumė
500 Lekė


   Anita Desai - Bombei
  Njė nga novelistėt mė tė mira angleze, qė shkruan nė gjuhėn angleze. "Independent" "Hugo Baumgarnter, karakteri kryesor i novelės verbuese tė Anita Desai, ėshtė njė ēifut i habitur, gjatė gjithė jetės sė tij nė Berlinin e para lufte, pėrmes peripecive tė tij nė Kalkuta dhe mė pas nė Bombei, vėnde tė cilave ai thjesht nuk u pėrket.  Mė shumė
500 Lekė978-99956-649-1-6


   Arben Kondi - Australia , ėndėrr apo zhgėnjim
    Mė shumė
700 Lekė99956-05-54-4


   Arben Shehi - Gryka e pusit
  Njė libėr qė tė rrėmben pėr ta lexuar pa marrė frymė dhe pėr tė medituar gjatė.  Mė shumė
900 Lekė978-99943-1-740-0


   Arēibald Kronin-Dhe yjet rrinė e vėshtrojnė vėll. 1
  Nė romanin "Dhe yjet rrinė e vėshtrojnė" tė ndarė nė dy vėllime, autori na pėrshkruan konflikte tė ashpra klasore, gjendjen e vėshtirė tė minatorėve, pėrpjekjet e dobėta tė liberalėve pėr tė sjellė disa ndryshime me anė tė zėvendėsimit tė kapitalistėve "tė kėqinj" me kapitalistė "tė mirė"(ngjarjet zhvillohen nė Angli nė vitet e Luftės sė Parė Botėrore).  Mė shumė
900 Lekė99927 1 902 - 8


   Arsim Spahiu - Varrė nė zemėr
  "Ai s'i le asgjė mangut Horacit tė Kornejit. Ai ėshtė hero kornelian, nė masėn qė ėshtė i atillė Reuf Arnauti, Kujtdo qė nuk di gjė pėr kazanin qė zien nė Kosovė, nuk i shkon ndėr mend fare se kėtu, nė Evropė brenda, nė gjysmėn e parė tė shekullit tė njėzet, ka bij tė Arbėrit qė barazojnė me heronjtė e Kornejit, Dhe ėshtė pėr t'u habitur qė gjithė kėto pasione tė ndrydhura tė qėndrojnė nė gjendje potenciale pėr njė kohė kaq tė gjatė.  Mė shumė
500 Lekė97-99943-38-93-1


   Bashkim Shehu-Angelus novus
  Bashkim Shehu ėshtė njė nga shkrimtarėt shqiptarė mė produktivė tė ditėve tona  Mė shumė
400 Lekė99943 1 036 4


   Ben Blushi - Tė jetosh nė ishull
  "Tė jetosh nė ishull" ėshtė romani befasues i Ben Blushit, i cili vjen nė letėrsi nga politika dhe pas njė pėrvoje tė gjatė nė median e shkruar. Duke e marrė temėn nga njė periudhė jo fort e njohur e historisė sė Shqipėrisė, fabula shtrihet ne gati katėr shekuj duke sjellė nė letėrsinė shqipe, personazhe tė njohur, ngjarje e data qė tė ēudisin pėr erudicionin e autorit, njohjen deri nė imtėsi tė epokės ku zhvillohen ngjarjet dhe tė zakoneve, traditave, organizimit tė jetės sė pėrditshme, e, nė mėnyrė tė veēantė, tė riteve e normave fetare qė rrjedhin nga Librat e Shenjtė.  Mė shumė
1000 Lekė978-99943-1-323-5


   Brunilda Zllami - Ėndrra e papėrfunduar e njė gruaje
  Njė temė thekėse siē ėshtė prostitucioni pėrshkon dhimbshėm faqet e kėtij romani tė shkrimtares Brunilda Zllami,e cila ka ditur gjithnjė tė godasė nė shenjė nė qėmtimin e realiteteve prekėse tipike shqiptare dhe njerėzish tė zakonshėm.  Mė shumė
800 Lekė978-99943-0-024-2


Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė