Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Gjuhėsi

Enver Muhametaj - Mendimi letrar shqiptar

- "...Ekziston njė trashėgimi kolosale shkrimtarėsh e shkencėtarėsh tė vendit tonė tė kohėve tė ndryshme qė nuk ėshtė mbledhur e sistemuar, qė nuk gjendet e nuk ruhet nga arkivat shtetėrore dhe arkivat pėrkatėse. Se ē'vlera tė jashtėzakonshme gjenden nė kėtė trashėgimi, e tregojnė disa fakte qė dua t'i pėrmend...." (Akademik Alfred Uēi, Njėkujdeshuman pėrata qės'ikemieqė'ikemi...",

Autori:

Enver Muhametaj

Titulli:

Mendimi letrar shqiptar

 

 

Gjinia:

Gjuhė

Ēmimi:

1000 Lekė

Nr. faqesh:

782

ISBN:

99927-47-86-2

 

 

 

Pėrshkrimi

 

- "...Ekziston njė trashėgimi kolosale shkrimtarėsh e shkencėtarėsh tė vendit tonė tė kohėve tė ndryshme qė nuk ėshtė mbledhur e sistemuar, qė nuk gjendet e nuk ruhet nga arkivat shtetėrore dhe arkivat pėrkatėse. Se ē'vlera tė jashtėzakonshme gjenden nė kėtė trashėgimi, e tregojnė disa fakte qė dua t'i pėrmend...."
(Akademik Alfred Uēi, Njėkujdeshuman pėrata qės'ikemieqė'ikemi...",
Kohajonė, 12-04.2006,/.14).
- "...dihet nga tė gjithė se pasojat e tmerrshme tė qėndrimit politik ndaj mendimit tė lirė shqiptar, kanė berė qė ky mendim tė mos njihet nga brezat e sotėm.
Por ne nuk jemi kurrsesi vend tribush siē mundohen tė na paraqisin tė gjithė ata qė nuk na njohin mirė, por jemi njė komb me konceptet dhe filozof inė tonė karakteristike kombėtare, me mendimtarėt dhe dijetarėt tanė, tė cilėt, kur konceptuan shtetin e ardhshėm shqiptar, sytė i hodhėn vetėm drejt Evropės dhe modeleve tė pėrparuara tė Perėndimit...
Ėshtė e pafalshme, qė kjo literaturė pėr shkaqe politike, tė njohura nga tė gjithė, nuk njihet nga brezat e sotėm... Kjo ėshtė trashėgimia jonė mendore e cila duhej tė programohej me urgjencė pėr t'a njohur nė mėnyrė tė organizuar nė procesin e mėsimdhėnies ashtu siē janė tė programuara edhe nė letėrsia dhe historia jonė..."
(Ndriēim Knlla, Kush po e vret mendimin shqiptar?,
"metropol. 13.07.2008,f11).


99927-47-86-2


Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė