Print Close

 

  A | B | D | Dh | E | G | K | L | M |Tė gjitha

Artikujt 1-10 / 15 Faqe 1 nga 2 Nė vijim
 
Ali Dhrimo - Pėr shqipen dhe shqiptarėt 1
Gjinia:Gjuhėsi - Nr. faqesh:486 - Shtėpia botuese: InfBotues
Ēmimi:  1000 Lekė
ISBN: 978-99956-682-9-7
Mė shumė  
Ali Dhrimo - Pėr shqipen dhe shqiptarėt 2
Gjinia:Gjuhėsi - Nr. faqesh:515 - Shtėpia botuese: InfBotues
Ēmimi: 1000 Lekė
ISBN: 978-99956-720-0-3
Mė shumė  
Andre Martinet - ELEMENTE TĖ GJUHĖSISĖ SĖ PĖRGJITHSHME
Njė paraqitje e fakteve tė gjuhės, e parimeve dhe metodave tė gjuhėsisė me shumė realizėm e mė pak formalizėm.
Ēmimi: 750 Lekė
ISBN: 99927-47-86-2
Mė shumė  
Aristotel Spiro - Shqip
Sprova gjuhėsore dhe artikuj.
Ēmimi: 600 Lekė
ISBN: 978-960-89823-1-4
Mė shumė  
Bahri Beci - Tė folmet qėndrore tė shqipes sė veriut
Ēmimi: 600 Lekė
ISBN: 978-99943-644-8-0
Mė shumė  
Daniele Gouthier, Elena Ioli - Fjalėt e Ajnshtajnit
: DANIELE GOUTHIER ėshtė diplomuar nė matematikė nė Torino dhe ka ndjekur PhD nė Sissė tė Triestes. Punon nė redaksinė e Uliksi - nė rrjetėn e shkencės dhe nė atė tė Journal of Science Communication.
Ēmimi: 650 Lekė
ISBN: 978-99943-46-26-4
Mė shumė  
Dhimitėr S. Shuteriqi - Dėshmi Parabuzukjane tė fjalės shqipe
Studimi ndihmon nė njohjen e shqipes dhe pasurimin e saj.
Ēmimi: 500 Lekė
ISBN: 978-99956-10-39-5
Mė shumė  
Enver Muhametaj - Mendimi letrar shqiptar
- "...Ekziston njė trashėgimi kolosale shkrimtarėsh e shkencėtarėsh tė vendit tonė tė kohėve tė ndryshme qė nuk ėshtė mbledhur e sistemuar, qė nuk gjendet e nuk ruhet nga arkivat shtetėrore dhe arkivat pėrkatėse. Se ē'vlera tė jashtėzakonshme gjenden nė kėtė trashėgimi, e tregojnė disa fakte qė dua t'i pėrmend...." (Akademik Alfred Uēi, Njėkujdeshuman pėrata qės'ikemieqė'ikemi...",
Ēmimi: 1000 Lekė
Mė shumė  
Giorgio Graffi - Sintaksa
Libri "Sintaksa" i gjuhėtarit tė shquar italian, Giorgio Graffi ėshtė njė nga librat bazė qė pėrdoret si literaturė e domosdoshme nė ēdo degė filologjike nė universitetet europiane. Pa dyshim qė studimet pėr sintaksėn e shqipes, tė pėrfaqėsuara nga emra tė njohur si M. Domi, S. Floqi, R. Pėrnaska erj., janė njė bazė e mirė pėr ēdo student a studiues. Por vepra e Graffi-t i sheh dukuritė nė njė kėndvėshtrim tė ri, jo vetėm nė italianistikė, por edhe nė planin e pėrgjithshėm teorik, sidomos nė raport me pėrvetėsimin e drejtimeve e korrenteve tė reja gjenerativiste e mė tej.
Ēmimi: 1100 Lekė
ISBN: 99943-46-45-5
Mė shumė  
Kolec Topalli - Fonetika historike e gjuhės shqipe
Fonetika historike e gjuhės shqipe ėshtė njė vepėr monografike me karakter sintetizues, ku janė paraqitur rezultatet mė tė qėndrueshme tė kėsaj disipline shkencore, tė arritura me pėrpjekjet e pėrbashkėta tė gjuhėtarėve nga shumė vende te botės, duke filluar nė gjysmėn e shekullit XIX e deri nė ditėt tona.
Ēmimi: 1800 Lekė
ISBN: 99943-46-08-3
Mė shumė