Print Close

 

Romane
Zhyl Vern - DY VJET PUSHIME
Djemtė e njė kolegji neozelandez qė gjenden tė vetėm nė bordin e anijes Slougi -pėrfundojnė, pėr shkak tė njė shtrėngate nė Oqeanin Paqėsor, nė njė ishull tė shkretė ku do tė qėndrojnė dy vjet...

Vilhelme Vranari - Rrėfime nė tė perėnduar
Nė kėtė libėr, ku spikat potenciali intelektual dhe profesional i femrės, njėkohėsisht autorja tregon se sa dhunues, i dėmshėm dhe ndrydhės ėshtė njė stereotip, kur ai pranohet nga vetė ai segment i shoqėrisė qė gjykohet prej tij... Pėr ju zonja dhe ju zonjusha, ky libėr do tė bėjė qė ta gjeni veten tė strukur diku mes mijėra shkronjave dhe pa dashur do tė belbėzoni; "Kjo ėshtė edhe jeta ime, edhe jotja, edhe e asaj..." Ndaj autorja po i dhuron lexuesit: "Njė libėr pėr tė gjithė".

Vanessa Davies - Puthje nė Diell
Ē'duhet tė bėjė njė grua e re shumė e bukur, tė cilėn e ka braktisur papritmas i shoqi pėr tė shijuar frytet e lirisė seksuale?

Mė shumė
Novela e tregime
Uran Butka - Nė shtėpinė tonė


Leka Ndoja - Ajkuna nė Shqipėrinė unite


Kostandin Dhamo - Rruga e Dibrės
Gjinia:Tregime - Nr. faqesh:192

Mė shumė
Poezi, dramė etj.
Zhuliana Jorganxhi - Dhembje e ndaluar


Xhemil Bytyēi - Dėgjoj shushurimėn


Xhebi Tanini - Tripologji


Mė shumė
Antologjia
Ali Podrimja-Njė gur i ēarė
Ali Podrimja ka lindur nė Gjakovė mė 28 gusht 1942. Kreu Fakultetin Filozofik pėr gjuhė dhe letėrsi shqipe nė Universitetin e Prishtinės

Mė shumė
Tė tjera
Vera Isaku - Liber i hapur, Ruset nė Shqiperi
Ato qė pėrshkruhen nė kėtė libėr, janė vetėm njė pjesė e vogėl e historive tė dhembshme tė vajzave ruse qė u dashuruan me studentė shqiptarė dhe zgjodhėn tė krijonin familje e tė jetonin nė Shqipėri.

Sabri Hamiti - Letėrsia moderne shqipe
Nė vėshtrimin kulturor-historik e nė vėshtrimin strukturor, letėrsia moderne shqipe nis nė fund tė shekullit tė kaluar me Konicen kur shfaqet njė model shkrimi kritik, i ndryshėm nga shkrimi i mėhershėm himnizues, dhe zvillohet me pezinė e lasgush Poradecit qė kėrkon forma tė reja, gjuhe tė re poetike dhe efktin estetik tė letėrsisė, qė ndėrton nė thellsinė e vet identitetin e botės shpirtėrore shqiptare.

Jose A.U.Fabo - Kundėr kodit tė Da Vinēit
Me tė vėrtetė Pjetri dhe ithtarėt e tij hodhėn bazat e njė feje ndėshkuese dhe maskiliste?

Mė shumė