Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Politikė, publicistikė

Eduard Baladyr - Makiaveli nė demokraci

...Populli shkon drejt atij qė pėrpiqet ta joshė dhe jo drejt atyre qė bėjnė sikur i nėnshtrohen dėshirave tė tij. Rrallė herė pushteti mund tė fitohet rastėsisht, apo tė ta lėnė konkurrentėt.

Autori:

Eduard Baladyr

Titulli:

Makiaveli nė demokraci

Pėrkthyesi:

Pėllumb Nako

Gjinia:

Mekanizmi i pushtetit

Ēmimi:

500 Lekė

Nr. faqesh:

200

ISBN:

978-99943-39-78-5

 

 

Pėrshkrimi

 

...Populli shkon drejt atij qė pėrpiqet ta joshė dhe jo drejt atyre qė bėjnė sikur i nėnshtrohen dėshirave tė tij. Rrallė herė pushteti mund tė fitohet rastėsisht, apo tė ta lėnė konkurrentėt.

Njė pushtet i largėt, indiferent, shumė shpejt do tė shfaqet antinjerėzor, i panevojshėm. Po aq shpejt do tė ngjallė krupė. Nuk do tė vonojė edhe urrejtja pėr ta marrė me vete.

Politikanėt luajnė njė komedi, temėn e sė cilės e zgjedhin vetė.

Asnjė nuk mund tė shpresojė t'i bėjė bisht ndikimit tė gazetarėve; ata e kėrkojnė informacionin, e pėrzgjedhin. Kur kanė skrupuj edhe e kontrollojnė. E pėrsėrisin deri nė ngopje duke e transformuar nė tė vėrteta tė dukshme.

Politikani ka frikė se mos virtytet morale janė veēse pengesa pėr suksesin. Ėshtė i besueshėm nė fjalėt qė thotė? Do tė gėnjehet. I sinqertė? Do ta tallin. Konstant nė bindje? Tė gjithė oportunistėt do ta braktisin qė nė vėshtirėsinė e parė. E urren ai gėnjeshtrėn? Pėr tė do tė shpifin...Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė