Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Monografi, kujtime, bibliografi

Grup autorėsh - Dėnimi me vdekje pas heqjes

Evropa ėshtė sot hapėsira e vetme nė botė ku dėnimi me vdekje ėshtė pothuaj jashtė ligjit. Nė 46 shtetet anėtare tė Kėshillit tė Evropes, pėrfshirė edhe shtetet e Bashkimit Evropian, dėnimi me vdekje nuk zbatohet mė. Kėshilli i Evropės ka luajtur njė rol parėsor nė luftėn pėr abolimin, duke patur parasysh se dėnimi me vdekje, nė ēdo rrethanė, nuk ka vend nė shoqėritė demokratike.

Autori:

Grup autorėsh

Titulli:

Dėnimi me vdekje pas heqjes

Gjinia:

Analiz

Ēmimi:

600 Lekė

Nr. faqesh:

323

ISBN:

-

Shtėpia botuese:

Sokol

 

Pėrshkrimi

 

Evropa ėshtė sot hapėsira e vetme nė botė ku dėnimi me vdekje ėshtė pothuaj jashtė ligjit. Nė 46 shtetet anėtare tė Kėshillit tė Evropes, pėrfshirė edhe shtetet e Bashkimit Evropian, dėnimi me vdekje nuk zbatohet mė. Kėshilli i Evropės ka luajtur njė rol parėsor nė luftėn pėr abolimin, duke patur parasysh se dėnimi me vdekje, nė ēdo rrethanė, nuk ka vend nė shoqėritė demokratike. Kjo vendosmėri pėr heqjen e dėnimit kapital u reatizua nėpėrmjet miratimit, nė prill 1983, tė Protokottit n' 6 tė Konventės evropiane tė tė Orejtave tė Njeriut pėr heqjen e dėnimit me vdekje nė kohė paqeje, dhemėpas, nė maj 2002, tėProtokottit n" 13 pėr heqjen e tij nė ēdo rrethanė.
Me Parathėnie tė Robert Badinterit, artizanit kryesor tė abolimit nė Francė, ky tibėr paraqet rrugėn e gjatė, dhe shpesh tė vėshtirė, pėr tė arritur nė heqjen e dėnimit me vdekje nė Evropė. Ai trajton gjithashtu probtemet qė hasin konkretisht shtetet pas abotimit dhe ēėshtjet qė parashtrohen krahas tij : gjendja e familjeve tė viktimave tė vrasjes dhe atternativat pėr dėnimin kapitat, konkretisht pėrzgjedhja e njė ndėshkimi zėvendėsues.
Sot, veprimtaria e Kėshitlit tė Evropės pėr heqjen e dėnimit me vdekje vazhdon pėrtej Evropės, nė drejtim tė shteteve qė kanė statusin e vėzhguesit pranė Organizatės, nė mėnyrė tė veēantė nė drejtim tė Shteteve tė Bashkuara e Japonisė, gjendja e tė citave parashtrohet nė kėtė libėr.Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė