Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Libra tė tjerė

Fotaq Andrea - Pena tė arta Franceze pėr shqiptarėt

140 autorė francezė qėmtuar me kujdes pėr kėtė Antologji, dėshmojnė, me penėn e tyre tė fuqishme, pėr virtytin, dinjitetin, krenarinė dhe fisnikėrinė shqiptare ndėr shekuj, krahas dhembjes, mjerimit dhe tragjikes qė i ka shoqėruar. Ndihen nė shkrimet e tyre jehonat e historisė, rrebeshet e kohės, ethet e mbijetesės, rrezatohen shkėlqime e venitje dhe sėrish pėrshkėndijime e rrezėllime tė shpirtit flakadan e tė paepur shqiptar.

Autori:

Fotaq Andrea

Titulli:

Pena tė arta Franceze pėr shqiptarėt

Gjinia:

Antologji

Ēmimi:

1800 Lekė

Nr. faqesh:

762

ISBN:

978-99956-601-2-3

Shtėpia botuese:

Grand Print

 

Pėrshkrimi

 

140 autorė francezė qėmtuar me kujdes pėr kėtė Antologji, dėshmojnė, me penėn e tyre tė fuqishme, pėr virtytin, dinjitetin, krenarinė dhe fisnikėrinė shqiptare ndėr shekuj, krahas dhembjes, mjerimit dhe tragjikes qė i ka shoqėruar. Ndihen nė shkrimet e tyre jehonat e historisė, rrebeshet e kohės, ethet e mbijetesės, rrezatohen shkėlqime e venitje dhe sėrish pėrshkėndijime e rrezėllime tė shpirtit flakadan e tė paepur shqiptar. Ligjėrojnė nė tė, ėmbėl e thekshėm, figurat madhore tė Letrave franceze, Montenji, Ronsari e Vblteri, Shatobriani, Hygoi e Dyma, Lamartini e Nervali, nobelisti Mistral e ApoUneri, Godari e Jursėnari, krahas sa e sa zėrave tė tjerė po aq tė fuqishėm, tė djeshėm e tė sotėm, me nė krye Moris Dryonin, Sekretarin e pėrhershėm tė Akademisė Franceze.

Gjithēka e vyer shqiptare, gjithēka e shenjtė dhe shpirtėrore, qė nga Skėnderbeu, aleat i Krishtit, e gjer tek Nėna shenjtore Terezė, qė nga heronjtė arvanitas dhe epirotė tė revolucionit grek, me nė krye Boēarin dhe Bajronin e madh, e gjer tek i pėrbotshmi Kadare, qė nga stradiotėt e famshėm shqiptarė tė Evropės perėndimore e gjer tek jeniēerėt e vrullshėm arnautė tė Perandorisė sė Lindjes, gjithēka qė mbart gjurmėn e gjakut dhe hovin e shpirtit stoik tė njė populli tė stėrlashtė, vjen nėpėrmjet kėsaj Antologjie si dėshmi e gjallė e kontributit shqiptar nė faqet e historisė ballkanike e evropiane.Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė