Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Libra tė tjerė

Fatos Tarifa - Saga e dy kontinenteve

Autori:

Fatos Tarifa

Titulli:

Saga e dy kontinenteve

Gjinia:

Ēmimi:

500 Lekė

Nr. faqesh:

152

ISBN:

978-99943-44-38-3

 

Pėrshkrimi

 

Kur e pyetėn njė herė Presidentin Ronald Reagan se cili ishte vizioni i tij pėr Luftėn e Ftohtė, ai u pėr-gjigj: "We win, they lose" (Ne fitojmė, ata humba-sin), Njė pėrgjigje tė ngjashme ofron Fatos Tarifa pėr ata qė dėshirojnė tė dinė se ē'mendon ai pėr zhvillimet globale pas Luftės sė Ftohtė dhe rolin e Amerikės nė to: Amerika ėshtė dhe do tė vazhdojė tė mbetet fituese; kushdo qė dėshiron t'i shpėtojė fatit tė tė humburit duhet tė bashkohet me tė. Siē mund tė pritet nga njė studjues dhe autor serioz, nė kėtė libėrTarifa analizon dhe shpjegon mjeshtė-risht pėrmbajtjen e disa prej ēėshtjeve politike mė esenciale tė kohės sonė duke ofruar njė varg idesh origjinaledheinteresante,tėcilatjovetėmndihmoj-nė nė kuptimin mė tė mirė tė kėtyre ēėshtjeve por edhe pėrmbajnė ide me vlerė qė mund t'u ndihmoj-nė zgjidhjeve politike e praktike tė tyre.
Raymond A. Rosenfeld Profesor i Shkencės Politike Eastern Michigan University
Europa ėshtė sot nė prag tė njė momenti historik, i cili do tė pėrcaktojė tė ardhmen dhe vėndin e saj nė sistemin e ekonomisė dhe tė politikės globale.
Amerikėn nuk e shqetėson fakti qė Europa ėsh-tė e fortė; pėrkundrazi, Amerikėn e shqetėson fakti qė Europa ėshtė e dobėt.
Europa nuk do tė mund t'i shkėpusė lidhjet e saj me Amerikėn pėr t'u bėrė kolektivisht njė kon-kurent "neo-Golist", apo njė kundėrpeshė ndaj superfuqisė sė vetme amerikane.
Europa ėshtė nė prag tė humbjes sė tė ardhmes sė saj. Ajo nuk mund ta pėrballojė dot humbjen e miqėsisė sė Amerikės.
Askush nuk mund ta fajėsojė Amerikėn, si super-fuqia e vetme, nėse ajo do tė shohė nė tė ardhmen punėt dhe interesat e saj, pa u preokupuar shumė pėr interesat e Europės dhe t'i thotė asaj, nė fjalėt e kėngėtarit Bob Dylan, "You go your way, and l'll go mine" (Ti nė rrugėn tėnde dhe unė nė timen).Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė