Letėrsi artistike shqipe
Romane
Antologjia
Tė tjera
Letėrsi artistike e huaj
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Letėrsi artistike shqipe » Tė tjera

Jose A.U.Fabo - Kundėr kodit tė Da Vinēit

Me tė vėrtetė Pjetri dhe ithtarėt e tij hodhėn bazat e njė feje ndėshkuese dhe maskiliste?

Autori:

Sabri Hamiti

Titulli:

Letėrsia moderne shqipe

Gjinia:

Novelė

Ēmimi:

1000 Lekė

Nr. faqesh:

469

ISBN:

99956-39-03-3

Shtėpia botuese:

 

 

Pėrshkrimi

 

Nė vėshtrimin kulturor-historik e nė vėshtrimin strukturor, letėrsia moderne shqipe nis nė fund tė shekullit tė kaluar me Konicen kur shfaqet njė model shkrimi kritik, i ndryshėm nga shkrimi i mėhershėm himnizues, dhe zvillohet me pezinė e lasgush Poradecit qė kėrkon forma tė reja, gjuhe tė re poetike dhe efktin estetik tė letėrsisė, qė ndėrton nė thellsinė e vet identitetin e botės shpirtėrore shqiptare. E shfaqur qoftė si trashėgimi e simbolizmit (Asdreni, Lasgushi), qoftė si realizėm me frymė kritike (Ēajupi , noli), qoftė nė trajtė neoklasiciste (Fishta, Mjeda, Haxhiademi) apo nė trajta tė papara te modernitetit nė porzė te ne ( Koliqi, Migjeni, Kuteli). Letėrsia e hershme moderne shqipe qė zotėron gjysmėn e parė tė shekullit 20 ka dy karakteristika themelore: krijimin e vetedijes (ndėrgjegjes) letrare qė letersia ėshtė krijim i veēantė estetik pa marrė parasyshė qėllimet. Kjo dėshmohet me veprat letrare dhe me interpretimin e tyre letrar.Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė