Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Romane
Novela e tregime
Poezi, dramė etj
Antologji
Tė tjera
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Letėrsi artistike e huaj » Romane

Orhan Pamuk - Bora

Poeti i njohur turk Ka, i cili prej vitesh jeton si emigrant nė Gjermani, kthehet nė atdhe.

Autori:

Orhan Pamuk

Titulli:

Bora

Pėrkthyesi:

Drita Ēetaku-Turdiu

Gjinia:

Roman

Ēmimi:

1200 Lekė

Nr. faqesh:

476

ISBN:

978-99943-51-09-I

Shtėpia botuese:

Skanderbeg books

 

Pėrshkrimi

 

Poeti i njohur turk Ka, i cili prej vitesh jeton si emigrant nė Gjermani, kthehet nė atdhe. Ai rrugė-ton pėr nė verilindje tė vendit dhe mbėrrin nė qytetin kufitar Kars, ku dimrat janė tė acartė. Aty mėton tė vėzhgojė zgjedhjet lokale dhe vetėvrasjet e vajzave tė reja myslimane. Ka kryqėzohet nėpėr rrugėt e qytetit tė Karsit, qė pėr shkak tė borės sė madhe izolohet pėr disa ditė nga pjesa tjetėr e botės. Gjatė kėtyre ditėve ai hyn nėpėr ēajtore, bare, shitore e vende ku do tė takojė njerėz tė shumtė, mes tė cilėve njė ish-oficer tė papunė dhe me ide tė ēuditshme, i cili nė pak ditė do t'ia ndryshojė fatin vetė qytetit, njė grup teatror shėtitės me synime tė dukshme politike, njė vajzė tė re myslimane enigmatike dhe nė kėto udhėtakime do tė ndeshet edhe me liderin e fshehur dhe karizmatik tė islamistėve, Kaltrin.Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė