Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Romane
Novela e tregime
Poezi, dramė etj
Antologji
Tė tjera
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Letėrsi artistike e huaj » Romane

Liviu Lungu - Lekė Bukurani. Dashi ...

Gjinia:Roman - Nr. faqesh:146

Autori:

Liviu Lungu

Titulli:

Lekė Bukurani. Dashi ...

Pėrkthyesi:

Adriana Tabaku

Gjinia:

Roman

Ēmimi:

500 Lekė

Nr. faqesh:

146

ISBN:

978-99943-41-44-3

 

Pėrshkrimi

 

"Nė veprat e Liviu Lungut takojmė botėn shqiptare tė filtruar nga kujtimet afektive tė gjyshes, njė botė nė kufijtė e legjendės dhe surreales. Ndonėse shkrimtari nuk ka qenė asnjėherė nė Shqipėri, proza e tij popullohet nga personazhe shqiptare, me peizazhe shqiptare, me dashuri shqiptare. Prozatori ndėrton njė gjeografi shpirtėrore, duke ruajtur tė gjalla viset e ėndrrave tė gjyshes, dashurinė pėr vendlindjen e munguar dhe kėrshėrinė pėr tė gjetur njė pjesė tė rrėnjėve gjenetike..."
Dr. Luan Topēiu
"...Veēoria kryesore e Liviu Lungut ėshtė ajo e rrėfimtarit; njė tregimtar i ngrohtė, kaplues, qė tė mbėrthen me aftėsitė e tij rrėfimtare, ai bėn pjesė nė shkollėn e Mihail Sadoveanut...
...shkrimtari na kujton qė bota nė tė cilėn jetojmė, ka domethėnie tė thella dhe ėshtė merita jonė ta deshifrojmė atė. Liviu Lungu bėn pjesė nė ata shkrimtarė qė na ndihmojnė tė zbulojmė botėn, domethėniet e fshehta tė saj..."
Ileana Polovrageanu, A.M.B. 1996Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė