Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Romane
Novela e tregime
Poezi, dramė etj
Antologji
Tė tjera
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Letėrsi artistike e huaj » Poezi, dramė etj

Johan Volfgan Gėte - Fausti

Lirizmi, bukuria, heroizmi e madhėshtia e jetės shpirtėrore tė njerėzimit dhe tė natyrės gėrshetohen, formojnė tablo madhėshtore dhe e bėjnė Faustin tė jetė tragjedi e dramė, poezi dhe poemė e mrekullueshme.

Autori:

Johan Volfgan Gėte

Titulli:

Fausti

Pėrkthyesi:

Skėnder Luarasi

Gjinia:

Tragjedi

Ēmimi:

1000 Lekė

Nr. faqesh:

564

ISBN:

9992799501

Shtėpia botuese:

INFBOTUES

 

Pėrshkrimi

Lirizmi, bukuria, heroizmi e madhėshtia e jetės shpirtėrore tė
njerėzimit dhe tė natyrės gėrshetohen, formojnė tablo
madhėshtore  dhe e bėjnė Faustin tė jetė tragjedi e dramė, poezi
dhe poemė e mrekullueshme.Vepra pėrfshin dy rrafshe: njėri
paraqet skena nga jeta e rėndomtė njerėzore, kurse rrafshi
tjetėr skena qė zhvillohen nė botėn tjetėr, plot me figura
mitike.Fausti ėshtė njeriu me vullnet e dėshirė titanike,
kėrkimtar i pėrhershėm i njė ideali fisnik njerėzor; ai
kėrkon ta gjejė kėtė dhe mė nė fund e gjen, nė veprimtarinė
krijuese pėr tė mirėn e pėrgjithshme.Rrallė ka ndonjė vepėr njė
begati tė tillė mendimi e tė vėrtetash,aq zėra ndjenjash tė
thella, sa nė kėtė kozmos tė ankthit tė pasionuar njerėzor!Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė