Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Gjuhėsi

Giorgio Graffi - Sintaksa

Libri "Sintaksa" i gjuhėtarit tė shquar italian, Giorgio Graffi ėshtė njė nga librat bazė qė pėrdoret si literaturė e domosdoshme nė ēdo degė filologjike nė universitetet europiane. Pa dyshim qė studimet pėr sintaksėn e shqipes, tė pėrfaqėsuara nga emra tė njohur si M. Domi, S. Floqi, R. Pėrnaska erj., janė njė bazė e mirė pėr ēdo student a studiues. Por vepra e Graffi-t i sheh dukuritė nė njė kėndvėshtrim tė ri, jo vetėm nė italianistikė, por edhe nė planin e pėrgjithshėm teorik, sidomos nė raport me pėrvetėsimin e drejtimeve e korrenteve tė reja gjenerativiste e mė tej.

Autori:

Giorgio Graffi

Titulli:

Sintaksa

Pėrkthyesi:

Blerta Topalli

Gjinia:

Gjuhėsi

Ēmimi:

1100 Lekė

Nr. faqesh:

492

ISBN:

99943-46-45-5

 

 

 

Pėrshkrimi

 

Libri "Sintaksa" i gjuhėtarit tė shquar italian, Giorgio Graffi ėshtė njė nga librat bazė qė pėrdoret si literaturė e domosdoshme nė ēdo degė filologjike nė universitetet europiane. Pa dyshim qė studimet pėr sintaksėn e shqipes, tė pėrfaqėsuara nga emra tė njohur si M. Domi, S. Floqi, R. Pėrnaska erj., janė njė bazė e mirė pėr ēdo student a studiues. Por vepra e Graffi-t i sheh dukuritė nė njė kėndvėshtrim tė ri, jo vetėm nė italianistikė, por edhe nė planin e pėrgjithshėm teorik, sidomos nė raport me pėrvetėsimin e drejtimeve e korrenteve tė reja gjenerativiste e mė tej.
Nė pėrkthimin shqip ėshtė ndėrhyrė shpesh me vėrejrje filologjike nga pėrkthyesi dhe redaktorėt, qė e pasurojnė pėrkthimin edhe nga ana didaktike: nė planin krahasues, pėr tė ballafaquar funksionimin e dukurive edhe pėr gjuhėn tonė mes shembujve pėrkatės; pėr tė vėnė nė pah ndryshimin e terminologjisė sė pėrdorur nė studimet tona sintaksore ose pėr tė shpjeguar mė tej koncepte tė reja nė gjuhėn tonė. Kėsaj qartėsie dhe procedure "didaktike" nė aspektet teknike i korrespondon, tek vėllimi i Graffi-t, njė kthjelltėsi e admirueshme qė arrin tė " vėrė pėrposh" kompleksitetin dhe vėshtirėsinė e materialit.
PĖRMBAJTJA: I. Fusha dhe pikėsynimet e sintaksės; ILSintaksa e thjeshtė I: pjesėt e ligjėratės; III. Sintaksa e thjeshtė II: pėrbėrėsit; IV. Sintaksa e thjeshtė III: fjalitė; V. Sintaksa dhe leksiku; VI. Projektimet e kategorive leksikore dhe struktura e tyre; VII. Struktura e fjalisė; VIII. Dukuritė e zhvendosjes; IX. Teoria e drejtimit; X. Teoria e lidhjes; XI. Pėrfundim: disa zhvillime tė kohėve tėfundit tė teorisė sė sintaksės.
Giorgio Graffi ka studiuar dhe ėshtė marrė me kėrkime pranė Institutit tė Gjuhėsisė sė Pėrgjithshme nė Uni versitetin e Amsterdamit dhe nė departamentin e Gjuhėsisė nė Massachusetts Institute of Technology. Ka dhėnė lėndė tė ndryshme nė Universitetet e Pavias, Udines e Veronės. Pėrmendim disa vepra tė tij: Struktura, Forma dhe thelbi te Hjelmslev (1974), Sintaksa midis viteve '800 dhe '900 (1991), dhe ka pėrgatitur nė bashkėpunim me Luigi Rizzi, Antologjinė Sintaksa gjenerative transformative (1979).Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė