Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Gjuhėsi

Daniele Gouthier, Elena Ioli - Fjalėt e Ajnshtajnit

: DANIELE GOUTHIER ėshtė diplomuar nė matematikė nė Torino dhe ka ndjekur PhD nė Sissė tė Triestes. Punon nė redaksinė e Uliksi - nė rrjetėn e shkencės dhe nė atė tė Journal of Science Communication.

Autori:

Daniele Gouthier, Elena Ioli

Titulli:

Fjalėt e Ajnshtajnit

Pėrkthyesi:

Mariana Ymeri

Gjinia:

Gjuhėsi

Ēmimi:

650 Lekė

Nr. faqesh:

209

ISBN:

978-99943-46-26-4

Shtėpia botuese:

Dituria

 

Pėrshkrimi

 

Daniele Gouthier ėshtė diplomuar nė matematikė nė Torino dhe ka ndjekur PhD nė Sissė tė Triestes. Punon nė redaksinė e Uliksi - nė rrjetėn e shkencės dhe nė atė tė Journal of Science Communication. Ai bėn kėrkime rreth dinamikave qė nxisin imazhin publik tė shkencės dhe studkin gjuhėn e saj.

Elena Ioli ėshtė diplomuar nė fizikė teorike nė Bolonjė. Pas DEA nė Paris nė Ecole Normale Supėrieure dhe nė Universitė Paris VII, Jussieu, ka ndjekur master pėr Komunikim nė Shkencė, nė Sissė tė Triestes. Jep leksione fizike dhe punon si redaktore dhe konsulente shkencore. Ėshtė autore doracakėsh dhe tekstesh tė fizikės.

Tė bėsh shkencė do tė thotė tė komunikosh shkencė. Autorėt hu-lumtojnė karakteristikat e gjuhės shkencore, duke u ndeshur me problemin e komunikimit tė shkencės. Libri ndahet nė dy pjesė. Nė tė parėn, gjejmė shtatė rrėfime pėr shkencėtarė dhe idetė e tyre, nga Lavoiser-i te Gell-Mann-i, nga Claude Shannon-i te Renė Thom-i. Fjalėt e kėtyre protagonistėve tė shkencės shėrbejnė pėr t'iu futur temave tė mėdha - metafora, ligjėrimi, bukuria - tė analizuara nė pjesėn e dytė. Ligjėrimi i shkencės nuk mund tė pėrjashtohet nga njė nivel ambiguiteti, i quajtur "poetik", qė i siguron qėndrueshmėrinė. Njė komunikim i efektshėm rifiton referimin me pėrvojėn e pėrdit-shme dhe me pėrfytyrimin kolektiv; niveli poetik, nė kėtė kuptim, ėshtė thjeshtėzuar nga metaforat me tė cilat shkenca, dhe pra komu-nikimi i saj, ėshtė i pasur: vrima tė zeza, shije dhe ngjyrė e quark-eve, numra tė bollshėm dhe binjakė, sa pėr tė dhėnė disa shembuj.Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė