Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Art e kulturė

Mexhit Premēi - Kritika 1

Kritika tekstore, komplekse, nė vėshtrimin tim, ėshtė modeli mė i mirė qė analizon, gjykon, evidenton dhe pėrcakton me profesionalizėm vlerat, jovlerat dhe kundėrvlerat. Ajo nuk ėshtė as e bardhė e pastėr, as e zezė si e tillė, por konkrete si burim nga teksti dhe komplekse ashtu si njeriu, si protagonisti i kryeveprave, si njė komunitet njerėzor, ku e mira dhe e keqja, e bukura dhe e shėmtuara, vlera dhė jovlera, bashkėjetojnė nė luftė tė vazhdueshme ekzistenciale.

Autori:

Mexhit Premēi

Titulli:

Kritika 1

Gjinia:

Drame, Regjizure, Aktrim

Ēmimi:

800 Lekė

Nr. faqesh:

500

ISBN:

99943-41-40-5

 

 

Pėrshkrimi

 

Kritika tekstore, komplekse, nė vėshtrimin tim, ėshtė modeli mė i mirė qė analizon, gjykon, evidenton dhe pėrcakton me profesionalizėm vlerat, jovlerat dhe kundėrvlerat. Ajo nuk ėshtė as e bardhė e pastėr, as e zezė si e tillė, por konkrete
si burim nga teksti dhe komplekse ashtu si njeriu, si protagonisti i kryeveprave, si njė komunitet njerėzor, ku e mira dhe e keqja, e bukura dhe e shėmtuara, vlera dhė jovlera, bashkėjetojnė nė luftė tė vazhdueshme ekzistenciale.
Njė kritikė e tillė ėshtė sfiduese e kritikės entuziaste, qė percepton dhe evidenton vetėm atė qė sheh si pozitive, madje duke e mistifikuar dhe alibiuar atė; sfiduese e kritikės nihiliste, qė sheh dhe thekson vetėm negativen, duke mohuar ēdo vlerė; ėshtė sfiduese edhe e kritikės ekuilibriste e konformiste, qė bėn kompromise me vlerat dhe jovlerat e veprave sipas autorėve, miqėsisė, shokėrisė e klanit dhe interesave tė ndryshėm.
Kritika tekstore, komplekse, ėshtė e aftė tė zbulojė dhe pėrcaktojė vlerat e larta, mesatare dhe mediokre, madje dhe kundėrvlerat, sipas kriterit artistik, estetik dhe mesazhor, nė qasje me kryeveprat, duke sfiduar ēdo gjykim kritik me gjysmėn e kokės.
MEXHIT PRENĒI

 Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė