Letėrsi artistike shqipe
Letėrsi artistike e huaj
Fjalorė dhe metoda
Filozofi, psikologji, sociologji
Politikė, publicistikė
Ekonomi
Mjekėsi
Histori
Gjeografi
Gjuhėsi
Arkitekturė dhe ndėrtim
Monografi, kujtime, bibliografi
Shkenca natyrore
Arsim dhe pedagogji
Enciklopedi
Kulinari
Art e kulturė
Libra tė tjerė
Kontakte

Adresa:

Rr. Sami Frashėri (pranė shkollės Edith Durham,  ish shkolla 11 Janari)

Tiranė

P.O Box. 213/1

 

Mund tė na kontaktoni  nė numrat e telefonit:


Tel:  

          355 4 2 271 550

          355 4 2 271 749


Fax:  

          355 4 2 271 749

 

Email:

          info@albaniabook.com

Web:

          www.albaniabook.com

Art e kulturė

Aleksandėr Meksi - Arkitektura e Xhamive tė Shqipėrisė

Studimi i ndėrtimeve tė kultit mysliman nė Shqipėri dhe jo vetėm i xhamive, tregon qartė se kjo arkitekturė ėshtė krijimtari autentike e popullit shqiptar.

Autori:

Aleksandėr Meksi

Titulli:

Arkitektura e Xhamive tė Shqipėrisė

Gjinia:

Art

Ēmimi:

800 lekė

Nr. faqesh:

171

ISBN:

978-99943-39-69-3

Shtėpia botuese:

Uegen

 

Pėrshkrimi

 

Studimi i ndėrtimeve tė kultit mysliman nė Shqipėri dhe jo vetėm i xhamive, tregon qartė se kjo arkitekturė ėshtė krijimtari autentike e popullit shqiptar. Krijimet mė tė mira, edhe pse tė pakta nė numėr dhe tė vogla pėr nga madhėsia i takojnė periudhės klasike tė artit osman. M. Kiel habitet qė ato i gjejmė nė njė zonė kaq tė largėt nga qendrat kryesore tė krijimtarisė artistike, nė radhė tė parė ndėr to Stambolli. Njė pjesė tjetėr, mė e shumtė nė numėr, janė ndėrtime tė fillimit tė shekullit tė XVIII, qė pėrkon me pashallėqet e mėdha shqiptare, dhe kur forca njėsuese e qendrės, nuk ndjehej si mė parė...Botimet e reja nga Historia

 

Novela dhe Tregime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ISBN: 978-99927-73-29-1
Ēmimi: 500 Lekė